Ahmet KARAHAN Röportajı

Ahmet KARAHAN Röportajı
dünaysırkültür'den Musa Öztürk, Ahmet Karahan'la konuştu 01.05.2014 16:00

Hem Kızıltepe ve hem de Derik ilçesinde köklü bir aileden gelen, siyasette uzun zaman yer alan bir şahsiyet olan Ahmet Karahan, Dünaysır Haber Sitesine konuk oldu. Musa Öztürk’ün Karahan’la yaptığı röportajı kaynak göstererek siz mamoste’nin değerli okuyucuları için paylaşıyoruz.

 

Dünaysir adına Röportajı yapan      : Musa ÖZTÜRK

Soruları cevaplayan konuk            : Ahmet KARAHAN

 

 

M.Öztürk: Sayın Ahmet Karahan kimdir, kendinizden bahseder misiniz?

 

A.Karahan: 1957 yılında Derik ilçesine bağlı Bızdoğan (Dağancık) köyünde doğdum.  İlköğrenimini kendi köyümde ve daha sonrasında Kızıltepe Ortaokulu ve Kızıltepe Lisesini bitirdim. Uzun süre Kızıltepe’de ikamet ettim.

 

M.Öztürk: İş hayatınızdan bahseder misiniz?

 

A.Karahan: Kızıltepe’de ikamet ederken Ticaretle, köyümüzde arazimizin olması nedeniyle, ayrıca da çiftçilikle de uğraşıyordum. Ticari faaliyetlerimiz 1994 yıllarına kadar devam etti. Daha sonra Köyde çiftçilikle uğraşırken, Derik’te Ziraat odasının kuruluşunda bulundum, odanın kurucu meclis başkanlığını yaptım.  1996 yılında Refah Partisi Derik ilçesi üyeliğine geçtim.  Refah Partisinin kapanmasından sonra kulan Fazilet Partisi İlçe başkanlığını yaptım. Bu da yaklaşık 2 yıl gibi bir zaman sürdü. Ve 2001 yılında Ak Partinin kuruluşunda Derik İlçe Kurucu Başkanı oldum. 3 dönem İlçe Başkanlığını yaptım. 2011 yılında Ak Parti Mardin Milletvekili adayı oldum. Hala Ak Partili olarak aktif siyasetin içerisindeyim.

 

M.Öztürk: Ak parti içerisinde uzun zamandır aktif olarak görev yapıyorsunuz? Bunun özel bir nedeni var mıdır?

 

A.Karahan: Öncelikli olarak siyasi yapıma yakın olması ve aile yapımızın muhafazakar demokrat olması nedeniyle Ak Parti’ye yakın bir ilgi ve alaka duymaktayım. Sayın Genel Başkanımızın da yapı itibariyle bu düşüncede olması dikkatimi daha da çekmiş, ona yakından bir ilgi duyuyorum.  Aslında O İstanbul Belediye Başkanı iken dikkatimi çekiyordu. Sayın Başbakanımız, ayrıca, Kürt sorununa bakış açısı, bölgeye olan ilgisi, Ülke yönetimi ve dünya ülkeleri arasındaki saygınlığı benim Ak Partiye olan ilgimi daha da arttırmıştır.

 

M.Öztürk: Son seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bölgemiz için Ak Parti Sizce başarılı mı, başarısız mı?

 

A.Karahan: Belediye seçimlerinde Kürt coğrafyasında Ak parti oylarını bir önceki seçime göre arttırmıştır. Bu da Ak Parti’nin özellikle barış sürecine vermiş olduğu katkıdır. Bu sayede bölge halkının güvenini yeniden kazanmıştır. Bu başarı yalnız bölgemizle sınırlı kalmadı tüm Türkiye’de bu açıkça görülmektedir. Bu başarı Ak parti politikalarının doğru olduğuna dair halk tarafından tescil edilmiştir.  Ancak Mardin’de bazı ilçe merkezlerinde başarısız olduğumuz düşünülebilir. Onun sebebine gelecek olursa; takdir edersiniz ki, siyaset ekip işidir. Bu süreçte ekip eksikliğimizin olduğunu düşünüyorum veya dahi iyi bir ekip oluşturulabilirdi.

 

M.Öztürk: Artuklu Belediyesini kaybetmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Artuklu Belediyesini neden kaybettiğimiz M.Öztürksuna gelecek olur isek; Adaylık sürecinde bir kriz süreci oldu ve biz bu süreci parti olarak iyi yönetemedik diyebiliriz. Yani eski partili arkadaşlarımızı küstürmeden ve iyi bir diyalogla onları ikna edebilir ve yeniden partiye kazandırabilirdik. Nitekim bazı arkadaşlarımız bu küskünlüklerinin neticesinde Ak Parti dışındaki partilerde yer alarak partimizin oylarının bölünmesine neden oldular, faturası da bize ağır oldu. Netice olarak Artuklu Belediyesini de kaybettik. Eğer organizeli bir şekilde çalışılmış olsaydı, değil Artuklu Belediyesini Büyük şehir Belediye Başkanlığını bile kazanılabilirdik. Ne yazık ki bu birliği sağlayamadık.

 

M.Öztürk: Şu andaki siyasetten beklentiniz nedir ve bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?

 

A.Karahan: Ben partimin bir neferi olarak çalışıyorum ve çalışmaya devam da edeceğim. Şayet Partimiz bize bir görev verirse onu da seve seve yapmaya hazırım. Bunun için deneyimime güveniyorum. Ak Parti ilk kuruluşunda daha geniş bir tabana yayılmış durumdaydı. Ve ilk seçimlerden itibaren sonraki seçimlerde Mardin il genelinde oylarımızı sürekli arttırmışız. Ancak bu son dönemde bir duraklama olduğu görülmektedir. Bunu yeniden canlandırmalıyız. Bu potansiyelimiz vardır.

 

M.Öztürk: Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı olur mu?

 

A.Karahan: Bana göre Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmayı hak etmiştir. Bu partiye en çok hizmet eden biri olarak onun da Cumhurbaşkanı adayı olmasından daha doğal bir şey olamaz.

 

M.Öztürk:   Sizce aday olur mu?

 

A.Karahan: Takdir kendilerinindir.

 

M.Öztürk: Abdullah Gül, Ak Parti Genel Başkanı olmayı veya Başbakan için geri döner mi?

 

A.Karahan:   Olabilir. Olmaması için bir neden yoktur. Bence daha da iyi olur.

 

M.Öztürk: Sizce Tayip Bey Cumhurbaşkanı olursa, Abdullah Gül dışında partinin başına kim geçer?

 

A.Karahan:   Ak parti içinde genel Başkanlık yapabilecek çok kişi vardır. Bu aşamada bir sıkıntı yaşanabileceğini düşünmüyorum.

 

M.Öztürk: Parti içinde Tayip Beyin cumhurbaşkanı olmasını istemeyenler var mı?

 

A.Karahan:   Zan etmiyorum.

 

M.Öztürk: Tayip Bey Cumhurbaşkanı olursa partide bölünme veya kopmalar olur mu?

 

A.Karahan:  Böyle bir kopma olacağını düşünmüyorum. Ak Parti köklü ve kurumsallaşmış bir partidir.

 

M.Öztürk: Tayip Bey, Cumhurbaşkanı olursa barış süreci ne olacak?

 

A.Karahan:  Barış süreci devam edecek ve bence de devam etmek zorundadır. Türkiye’nin kaybedecek zamanı yoktur. Nitekim Bu ülkenin çoğunluğu bu sürece destek veriyor ve son seçimlerde de bu tescillenmiştir.

 

M.Öztürk: Sayın Başkan, bize vakit ayırdığınız için ve bu güzel sohbetiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Ayrıca, Dünaysır Haber Sitesi ekibi olarak sizlerin siyasette daha iyi bir yerlere gelmenizi diliyoruz.

 

A.Karahan: Bana bu güzel röportajınızla konuşma fırsatı verdiğiniz için Dünaysır Haber Sitesi ekibine ve sizlere çok teşekkür ediyor ve başarılarınız devamını diliyorum.

***

Kaynağı için dünaysırkültür

 


Diğer Röportaj haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.