Ferhat KURTAY Mezarı başında anıldı

Ferhat KURTAY Mezarı başında anıldı
Dörtlerin Gecesi Şehitlerinden Ferhat KURTAY anıldı.18.05.2013 23:17

1982 yılının 17 Mayıs’ı 18 Mayıs’a bağlayan gecesinde Diyarbakır Zindanında ve özellikle 33.Koğuşta yaşanan insanlık dışı zulüm ve İşkencelere karşı, insanlık onurunu koruma ve dur deme adına bedenlerini ateşe veren 4 Şehit delikanlıdan birisi olan Kızıltepeli Ferhat KURTAY Özgürlük Meydanında başlayıp Çeçen Mezarlığında biten ve “Şehidê Zîndanê Rûmeta me ye” sloganı dışında sloganın atılmadığı sessiz bir yürüyüşle mezarı başında anıldı.

Saygı duruşu ile başlayan ve Fatihaların okunduğu mezarlıkta, Zindan arkadaşları, dostları, Ablası Rabia Kurtay ve Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan TÜRK kısa birer konuşma yaptılar Fatihalar okuttular.

Konuşmacılardan M. Emin Aslan, "Ferhat`ın ne maddi ne manevi ihtiyacı vardı. Ferhat`ın tek ihtiyacı Kürt halkının özgürlüğü, kimliği, dili için mücadele etmekti. Onu ve arkadaşlarının demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenleri selamlıyorum. Bize öncülük edenleri hiçbir zaman unutmayacağız ve mücadelelerini devam ettireceğiz" dedi.

Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ise, o dönem başlatılan mücadele sayesinde özgürlüğe yaklaştıklarını ifade ederek, "Senin ve arkadaşlarının başlattığı mücadeleyi sonuna kadar devem ettireceğiz" dedi.

Ferhat Kurtay`ın ablası Rabia Kurtay da "Kardeşim yalnız benim şehidim değildir. Hepinizin şehididir. Tüm şehitlerimizin önünde eğiliyorum. İnşallah onun kanı yerde kalmayacak. Onların verdiği mücadele sonunda başarıya ulaşacaktır" dedi

Ferhat KURTAY ve üç arkadaşının bedenlerini ateşe veren eylemlerini anlatan kitaplardan en popüleri “Dörtlerin Gecesi” ismiyle yayınlanan ve en çok okunandır.

 

 

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.